موزه فیلیکس نوسباوم

Felix Nussbaum Museum

مطلب ۱۶ می سایت آرچ دیلی اختصاص دارد به بنای موزه ای که از معمار خطوط شکسته دنیل لیبسکیند است . کاملا هیجان زده بودم تا ببینم اینبار کار این معمار چطور شده ;-) ولی متاسفانه فهمیدم این ساختمان خیلی وقت پیش ساخته شده و اصلا جدید نیست ! البته زیاد هم جالب در نیومده ولی خب مرورش بد نیست !

موزه فیلیکس نوسباوم در واقع بخش الحاقی به موزه تاریخ فرهنگی اوزنابروک است . این موزه به معرفی آثار فیلیکس نوسباوم ( هنرمند یهودی که گویا نقاشه و در سال ۱۹۰۴ متولدشده ) می پردازد.

معماران دانیل لیبسکیند
موقعیت : «اوزنابروک»، آلمان (Osnabrueck )
مهندس سازه : Watermann
طراحی منظر : Müller، Knippschild، Wehberg
مهندس مکانیک : Jäger و شریک، Beratende Ingenieure
طراح و نورپرداز: Licht Dinnebier
پیمانکار : Reinders و شریک
مساحت پروژه : ۱،۸۹۰ متر مربع

:idea: یه نکته داخل پرانتز بگم : نگاه کنین توی عوامل کار هر بخش متخصص خودش رو داره .مثل نورپردازی که یه متخصص جدا داره ! حتی مواردی توی سایت آرچ دیلی بود که من چون خودم درکی از عملکردشون نداشتم حذفشون کردم .

موزه به نمایش نقاشی ها ، کارهای گرافیکی و خانه های یک فضای نمایشگاهی موقت با تمرکز بر روی تم از نژادپرستی و عدم تحمل ؛که قبل از مرگش در  آشویتس انجام شده است ، می پردازد. ساختمان در تابستان در سال ۱۹۹۸ با همکاری Reinders & Partner Lange تکمیل شده است ، و در حال حاضر  بیش از ۴ میلیون بازدید کننده را به خودش جذب می کند .

این بنا متشکل از سه جزء اصلی است : راهروی بلند و باریک مرکزی نوسباوم ، بخش طولانی اصلی ، و پل، که به عنوان یک اتصال دهنده به موزه قدیمی است. در مسیر خود با شکست های ناگهانی ، تقاطع های غیر قابل پیش بینی و پایان های مرده ،  ساختار ساختمان منعکس کننده زندگی فیلیکس نوسباوم است .

اجزای مختلف مجموعه جدید به عنوان اتصال دهنده و هماهنگ کننده ساختار سازه ای این مجموعه دیده می شود . در حالی که همزمان یک افق متناقض و عدم ارتباط با شهر را ایجاد کرده است . ساختمان جدید همچنین دنبال اعمال فرم جدید خود نیست بلکه به فرم یک پس زمینه امید بخش برای موزه موجود قدیمی تاریخ  و ویلایی ( که حاوی مجموعه هنرهای محلی است ) قرا گرفته است . این ساختمانها هماهنگ با هم عمل می کنند ، در عین حال شخصت مستقل خودشون را هم دارند ؛ در عین حال سایت ارتباطات اطراف توپو گرافی جدید را که به پشت شهر در داخل خودش ارتباط می دهد ، را سازماندهی می کند. موزه نوسباوم کلید ارتباط با تاریخ گمشده است . مثل یک مبدل عمل می کند ،برگشت ناپذیری مرموز از زمان و سرنوشت را منتقل می کند .

ورودی جانبی بازدید کنندگان به مسیر نوسباوم ، که ورودی رو قطع کرده ، به منظور ثبت و تعریف اهمیت ورود ، ” موزه بدون خروجی است.” بخش خارجی  از مسیر نوسباوم خالی از خودش هست –  بوم خالی از زندگی نوسباوم – با اشاره به جرم مطلق و اهمیت این سایت عمومی ! این بخش خالی بیرونی به یک احساس باز بودن و ناتمامیت که برای تفسیر ادبی یا هنری نوسباوم لازم است ، اختصاص دارد . در داخل مسیر نوسباوم آثاری از نشاط زندگی یهودیان سابق اوزنابروک وجود دارد . هنگامی که بازدید کننده در داخل این فضای فشرده روشن شده توسط نورگیرهای مثلثی قرار می گیرد ، او با حجم جا به جا شده حاوی حجم ورودی عمودی و توابع همراه آن مواجه است.

مسیر نوسباوم مجموعه موزه را به خوبی پرستشگاه سوزانده شده و نامریی یهودی قابل مشاهده می سازد . بازدید کننده در یک تعادل مخاطره آمیز میان جمع آوری شده ها ، جمع آوری نشده ها ، یا دوباره جمع شده ها و غیر قابل ثبت ها قرار می گیرد . مسیر نوسباوم بازدید کنندگان را به سمت هندسه فشرده از دو مخروط دید سوق می دهد ، که (به جلو و عقب در زمان) یکی از تجسم های تصویری و جنبشی از ستاره داوود را می دهد – که توسط نوسباوم به عنوان آخرین وسیله شناسایی تولد و علامت مرگ انتخاب شده است.

در نهایت، ویژگی های ساختاری مهم از طرح نشان می دهد که موزه نوسباوم، هر چند از ساختمان موزه موجود جدا شده است ، به موجب از شکل و عملکرد عمیقا به آنها مرتبط است ! نوسباوم به محل عمیقی را برای برخورد آینده و گذشته تبدیل می شود ، که بیش از یک عهد به سرنوشت غیر ممکن است. نقاشی های نقاشی نشده ار فیلیکس نوسباوم هیچ چیز کمتر از تبدیل به مریی شدن در نظر چشم ها تقاضا می کند .

:arrow: پ.ن : از دست این انگلیسی زبان ها !! مثل آدم حرف نمی زنن که :mrgreen: زیاد به جمله آخر توجه نکنین خودمم نفهمیدم چی شد !:lol:

:arrow: پ.ن ۱ : خب این بود یه موزه جدید از معمار خطوط شکسته ! اینم چون واسه یهود و فلسفه یهودی ها و رنج هایی که در طول تاریخ بردن بود دادنش دست جناب لبیسکیند که حسابی خوب اینو نشون بده  :mrgreen:

:arrow: پ.ن ۲ : برای دیدن عکسهای بیشتر به این لینک مراجعه کنین ! راستی مقطعش رو هم ببنین به درک بیشتر فضا کمک می کنه !

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

مطالب مرتبط

درباره نویسنده

لیدی

عطیه حقدادی ، فارغ التحصیل ارشد معماری هستم .

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*


شکلکها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette

Random Posts Widget By Best Accountant Services