بازگشتی به نمایشگاه اکسپوی ۲۰۱۰

نمایشگاه اکسپوی ۲۰۱۰ که  امروز طبق روز شمار سایت رسمی اش به ۱۹ مین روز برگذاری اش رسیده ،  پیش بینی شده است که طی ۱۸۴ روز برپایی اش بیش از ۷۰ میلیون نفر از آن دیدن کنند، ۲۴۶ کشور ، سازمان و منطقه توانمندیهای خود را عرضه کرده اند.

German Pavilion

امروز به توصیه دوستی می خوام خودم و شما رو با غرفه آلمان درنمایشگاه  اکسپوی ۲۰۱۰ آشنا کنم .این غرفه کار این گروه معماری است : Schmidhuber + Kaindl

Balancity  :

واژه ای که برای تعریف این پروژه از اون نامبرده شده است . سفر برای کشف تفاوت ها ، امید برای یافتن تعادل درست بین سنت و نوآوری ، طبیعت و شهرسازی ، جوامع و افراد ، و در نهایت بین جهانی شدن و هویت ملی است . جمله ای به نقل از این سایت به شرح این پروژه می پردازد .

ترکیبی از  توازن ، تعادل ( از همون بالانس خودمون میاد ! ) و city  شهر یا شهرستان است . استعاره به معنی تعادل شهری . توجه به شعار اکسپو ما رو متوجه این ارتباط و استعاره می کنه . شعار اکسپو اینه : « Better City , Better  Life »  یعنی شهر بهتر ، زندگی بهتر !

تفکر پشت balancity به روشنی در معماری عمارت کلاه فرنگی منعکس می شود.  شهرستان نمادی از تعادل بین تنوع و تراکم است ، و بسیاری از لایه های مختلف تاریخی ، فضاهای ، توابع و محیط تشکیل شده است.

محل غرفه :

غرفه مساحتی نزدیک به ۶۰۰۰ متر مربع را اشغال می کند .نزدیک به سالن های فرانسه ، لهستان و سوئیس است.

اگه به اون لغت توجه داشته باشین ( تعادل شهری یا Balancity  ) می تونین به تحلیل غرفه بپردازیم . غرفه به ۴ بخش اصلی تقسیم شده است :

بخش هایی که می بینین با رنگ مشخص شده اند . با دقت به اسامی بخش ها مشخص می شود بطور کلی اجزای یک شهر در این غرفه گنجانده شده است . مرکز انرژی ، بازار ، میدان شهر ، کارگاه هنرى ، پارک ، کارخانه ، محدوده شهری ، انبار ، باغ  ، دفتر برنامه ریزی ، بندر گاه Grin   خیلی جالبه . ارائه یک شهر به معنای واقعی !

احجام با همه نا متوازن بودن ، متعادل هستند . احجامی که معنای Balancity را در پشت معماری منظر به نمایش می گذارند . یک شهر شامل لایه ای متعدد و متفاوت است آنچنان که این غرفه هست .

تلفیق فضای سبز و فضاهای شهری ! فضای سبز سرپوشیده بیانگر پایداری و راندمان مصرف انرژی است . همچنین محافظت کننده  بازدید کنندگان از آفتاب و باران است .  در نتیجه چشم اندازی پویا و متناوب در محیط داخلی و خارجی فضاها  ساخته شده و طبیعت ، شهری و روستایی را به نمایش گذاشته است .

حرکت :

فکر می کنم حرکت در این غرفه همانطور که از عکس بالا برمیاد از پارت اول و از بندرگاه شروع می شود و در انتها از مرکز انرژی افراد را خارج می کند . حرکت در فضایی سه بعدی!

پلانی که می توان در آن مسیر حرکت را دید :

برای گشتن در این غرفه و سیر اتفاقات بیشتری که درونش میفته می تونین اینجا رو ملاحظه کنین !

مرکز انرژی :

اما من می خوام به آخر مسیر یعنی مرکز انرژی اشاره داشته باشم و مطلب رو تموم کنم .مرکز انرژی همونطور که اسمش برمیاد  سرچشمه شهرستان و نقطه برجسته غرفه آلمان است . جاییکه بازدید کنندگان به ارتفاع ۱۲ متری می رسند . بازدید کنندگان وارد اتاق پر ابهت با رقص نور شگفت انگیزی می شوند که کره عظیمی دارد . و سطح آن پوشیده از LED هایی است که تحت پوشش رنگها تصاویر و شکل هاست . تجربه شگفت انگیزی در این کره اتفاق میفته ! تصاویر نور ها نمایش زیبایی رو اجرا می کنند که بازدید کنندگان با احساس مثبت و خوشایند غرفه را ترک بگویند .

بنظر من که فوق العاده اس . کاش امکان بازدید از چنین مکانی برای ما هم فراهم بود . قطعا معماری لحظات شگفت انگیزی به ما نشون می داد .

[simpleviewer gallery_id=”10″]

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

مطالب مرتبط

درباره نویسنده

لیدی

عطیه حقدادی ، فارغ التحصیل ارشد معماری هستم .

نظرات خوانندگان (1)

  1. سلام
    یاد قدیما افتادم که تنها مسیر ارتباطی دو وبلاگ نویس همین وبلاگاشون بود. ممنونم از اینکه تو این ترافیک کاری که دارین مطلبی متفاوت تر و زیبایی مثل توجه به یک غرفه نمایشگاهی که این روزها مورد توجه قرار می گیره رو نوشتین امیدوارم دوستانی که می خونن استفاده های زیادی ببرند. تا الانی که من می نویسم ۴۵ بار از این مطلب دیدن کرده اند.

    [پاسخ]

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*


شکلکها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette

Random Posts Widget By Best Accountant Services