طراح یا معمار مسئله این است ؟

اگر بر روی “طراحی” ( دیزاین ) تمرکز کنی می تونی به خودت بگی “طراح ” اما اگر بر روی ” اجرای “طرحت تمرکز کنی می تونی به خودت بگی “معمار ” کامرون سینکلر ، معماری برای بشریت 
و چقدر ازاین مسئله دور هستم ! یا هستیم یا هستید  ؟!!
نقل قول از اینجا :
می توانید به دو دلیل وارد معماری شوید : معماری خوب یا معماری بد
برای کامرون سینکلر، از بنیانگذاران معماری برای بشریت، این دومی بود. در دوران کودکی ، سینکلر در محله های خشن و جنوب لندن سرگردان بوده است ، به این فکر می کرده که چگونه می تواند به آن بهبود بخشد. ( و باعث ایجاد  مدلهای لگو استادانه ای شده است ) او به جای آسمان خراش های سر به فلک کشیده و یا موزه های بزرگ ،  ساختمانهایی را در نظر گرفته است که با یکپارچه سازی انها در محله ؛ مردم احساس دوست داشتن زندگی ای را بکنند که ارزشمند است .
اما این معماری نیست . یا زمانی که به دانشگاه می رود به اون چنین می گفتند.
دانشکده های معماری دوره های آموزشی شان را براساس یک حرفه ( شغل ) ایجاد کرده اند که ، بزرگ و فرعی وجود ندارد ! آنها مدافع اصول طراحی معماری، تاریخ و تئوری هستند و فارغ التحصیلان امیدوار خود را برای ایجاد ساختمان مجاور ساختمان سیگرام یا گوگنهایم اماده می کنند.
متاسفانه ، بهرحال ، رکود اقتصادی کاملا واضح ساخته است که نیاز بسیاری به گوگنهایم ها نیست ، مطمئنا نه با این تعداد بسیار زیادی که معمار وجود دارد .
همانطور که اسکات تیمبرگ در قطعه خود ” بحران معماری ” شرح داده است : هزاران هزار نفر درحال خروج از  آکادمی تنها برای ورود به حرفه ای هستند که ” میدان مین ” است !
بنابراین پس چه چیزی نیاز به تغییر دارد ؟ تصور ما از انچه که معماری است . ما نیاز داریم که قبول کنیم معماری فقط طراحی نیست بلکه ساخت و ایجاد هم هست . 
ما نیاز به آموزش معمارانی داریم که می توانند عوامل پروسه خلاق خود و چشم انداز به زندگی را نه برای ۵۰ سال آینده بلکه برای امروز بسازند. به ما آموزش داده شده است تا تفکر کنیم و سپس تصویرسازی و طراحی کنیم . تنها چیزی که پس از آن باقی مانده است ، انجام شدن آن است .
بشکه باروت در دانشگاه 
در سال ۱۹۶۷، گروه معماری دانشگاه ییل براساس یک ابتکار تاسیس شد که به دانشجویان اجازه میداد تا برای مشتریان زندگی واقعی در اقتصاد آشفته نیو هون ( New Haven ) طراحی و ساخت و ساز انجام دهند ، آنها را مجبور به خروج از آتلیه ها ، چکش به دست وارد جامعه می کردند .
اثرات سال اول پروژه ساختمان سازی دانشجویان دانشگاه ییل یکی از توانمندی های آن بود. همانطور که رابرت استرن، رئیس فعلی ، اشاره کرده است ، برنامه مذکور را “واقعیت تجربه معماری به کمک اندیشه گرایی دانشگاه ” دوباره به راه انداختند و متوجه ساختن دانشجویان به این نکته که ” آنها مجبور نیستند تا پیر و سالخورده شوند تا بتوانند بسازند ؛ بلکه می توانند هم اکنون بسازند و کارها را انجام بدهند. “
اما پس از گذشتن روحیه انقلاب دهه ۶۰ ، این جرقه تاحدودی فروکش کرد. تا ۱۹۹۰ آماده آتش گرفتن و گسترش نبود. در سال ۱۹۹۳ ساموئل موکبه و دنیس کی روت آتلیه رورال ( Rural ) را در  دانشگاه آبرن تاسیس کردند ، جایی که دانشجویان تجربه عملی ساخت و ساز را در آلاباما ( روستایی فقیر ) بدست می آوردند.
در ۱۹۹۹ دانشگاه تالسا که در گوشه ای از بخش توسعه یافته کشور شیلی واقع است ، برنامه آموزشی بر پایه طراحی روش ساخت ایجاد شد جایی که دانشجویان می بایست طراحی ، محاسبه و ساختن را فرا می گرفتند اگر می خواستند فارغ التحصیل شوند.
گروه طراحی( The Design Corps) (۱۹۹۱) و معماری برای بشریت  ( Architecture for Humanity ) (۱۹۹۹) که هردو  این شرکتها قدرت اجرایی و فکری معماران را در جهت بهبود محیط در جوامعی که در حال دست و پا زدن بودند ،  استفاده کردند تا ظهور کنند و شناخت شوند.
در سال ۲۰۰۵ مدرسه طراحی دانشگاه هاروارد به “جنبش جهانی” طراحی مبتنی بر جامعه از طریق ایجاد SEED یا (طراحی زیست محیطی اجتماعی اقتصادی) شبکه طراحی حرفه ای و شهروندان محلی ” درگیر در نسخه سلامت عمومی تمرین معماری  پاسخ دادند.
و بعد از ان یک اتفاق خارق العاده می افتد. در سال ۲۰۰۷ ، رکود بزرگ با ایالات متحده برخورد می کند.
طراحی برای ۹۹ درصد 
بیکاری و شرایط نامناسب کاری  در سراسر کشور افزایش یافت، شرکتهای های معماری کاهش یافتند ، و کار از همیشه کمیاب تر شد ، اما معماری در پاسخ به همان روند خود ادامه پیدا می کند ، آنچه گای هورتون “بحران معماری” توصیف می کند به عنوان ” آرمان گرایی ، پرداخت غرامت ، سلسله مراتب ، خوشبینی و تصویر قهرمانانه خود ، که واقعیات مالی را نادیده می گیرد. “
فارغ التحصیلان جوان و افراد حرفه ای خصوصا  ادامه می دادند تا بوسیله اقتصاد تبدیل به ” نسل از دست رفته ” شوند. چنانکه که بتازگی در روزنامه نیویورک تایمز آمده است :” کار می خواهی ؟ به کالج برو و در معماری متخصص نشو”
هرچند بی شک معماران به آرامی در این مدل که خیلی از همکارانشان را زمین زد ، رسوخ می کنند .
ادامه دارد …
پ.ن : از اونجایی که این پست داره طولانی میشه بقیه اش رو در پست بعدی ادامه خواهم داد.
Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

مطالب مرتبط

درباره نویسنده

لیدی

عطیه حقدادی ، فارغ التحصیل ارشد معماری هستم .

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*


شکلکها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette

Random Posts Widget By Best Accountant Services