همایش فرآیند طراحی معماری و مهندس فرامرز پارسی

در دو قسمت قبلی صحبتهای دو تا سخنران اول را نوشتم . توی قسمت سوم می خواهم صحبتها و دیدگاه مهندس فرامرز پارسی را بنویسم که با رویکردی کاملا متفاوت بحث را آغاز کردند. ایشان موضوع فرآیند طراحی را در معماری قدیم ایران جستجو کرده بودند . کاری که گویا سالها تحقیق و تلاش روی آن داشتند.

صحبت ایشان در ارتباط با طراحی در معماری تاریخی ایران بود . سوالی که در ابتدا مطرح کردند این بود که آیا در معماری گذشته ایران برای ساخت بناها نقشه تهیه می کردند ؟ و بعد خودشان با توجه به  تحقیقی که در این ارتباط انجام داده بودند ؛  اینگونه پاسخ دادند که سند هایی در کتابها هست برای مثال کتاب هندسه و تزیین در معماری اسلامی که در آن مسئله نقشه کشیدن مطرح شده و تصاویری از این نقشه ها آمده است. در این اسناد که نشان می دهد از قرن دوم و سوم نقشه های بشکل طومار وجود داشته ، قسمتهای کوچیکی از تزیینات یا پلانها آمده است . آقای مهندس پارسی در اینجا سوالی مطرح کردند مبنی بر این که با توجه به گستردگی ساختمان سازی در ایران چرا نمونه نقشه های موجود در دسترس اینقدر کم و در عین حال خلاصه شده ( بخاطر وجود پلان های پیچیده ساختمان ها ) است ؟  اینطور پاسخ می دهند که چون این نقشه ها اولا عمومیت نداشته و در ثانی فرآیند طراحی در معماری قدیم از طریق الگوهایی ایجاد می شده که معمار نیازمند نقشه کشیده شده نداشته است.

مدول ها یا بهتر بگوییم الگوهایی که مهندس پارسی با معرفی الگوی چغازنبیل به تشریح آنها پرداختند . پلان چغازنبیل از یک مربع تشکیل شده که محور گرا هم هست . این الگو که در بیشتر بناهای ساخته شده در دوره های بعدی هم دیده می شود در واقع محدوده ای معین است که باعث ایجاد پلان های پیچیده شده است .

و از آنجایی که زمان مهندس پارسی خیلی کمتر از این بود تا این الگوها را در بناهای مختلف بررسی کند تنها به بررسی این الگو در بخش مسکونی پرداختند :

این الگو ها که به ۷ الگو تقسیم شده اند عبارتند از :

۱- راهرو  یا تقسیم تکی

۲- تقسیم دوتایی

۳- تقسیم سه تایی

۴- تقسیم پنج تایی

۵- شکم دریده که در واقع از یک تقسیم ۵ تایی که دو واحد یک تایی از آن کم شده است .

۶- چلیپا

۷- هشتی 

در واقع اینها مدول هایی هستند که از طریق اینها و ترکیباتشان پلان های پیچیده شکل می گرفته است . انواع چیدیمان ، این تقسیمات و نحوه شکل گیری شان را در پاورپوینتی که همراه داشتند کاملا نشان دادند . منتها من سعی کردم براساس دست نویس خودم بکشم .

در آخر هم خودشان با یک مثال عملی نشان دادند که چطور معمار های آن زمان با دراختیار داشتن این مدول ها خانه را به بهترین شکل خودش می ساختند .

فکر می کنم این چکیده خوبی بود؛ تا ما در یک همایش با مفهوم فرآیند طراحی معماری در معماری گذشته ایران و جهان و معمار روز دنیا آشنا بشویم و مهمتر از همه این سوال را در ذهن شرکت کنندگان ایجاد کند که فرآیند طراحی معماری در کجای نظام طراحی فعلی شخص قرار دارد و چطور باید از آن استفاده کرد ؟!

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

مطالب مرتبط

درباره نویسنده

لیدی

عطیه حقدادی ، فارغ التحصیل ارشد معماری هستم .

نظرات خوانندگان (2)

 1. سپاس از وقتی که گذاشتید، خیلی مفید بود، وبلاگ منحصر به فردی دارید خوشحالم از آشنایی با اینجا

  [پاسخ]

  لیدی پاسخ در تاريخ اسفند ۱۵ام, ۱۳۹۰ ۶:۲۴ ب.ظ:

  خواهش می کنم. خوشحالم که راضی کننده بوده Smile

  [پاسخ]

 2. آقای پارسی دردانشگاه تهران غرب ۱/۲/۹۳همایشی درهمین رابطه داشتند که احتمالا درمجله ی فرهنگ وهنر به انتشار میرسه و جدا بحث خوبی داشتند..

  [پاسخ]

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*


شکلکها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette

Random Posts Widget By Best Accountant Services